Zavřít    

    DEVELOR Czech s.r.o.
    Korunní 2569/108
    101 00 Praha

    Všechny kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavení mysli
    • Prodej, péče o zákazníka a vyjednávání
    • Osobní produktivita a komunikace
    • Budování týmu a spolupráce
    • Diverzita, rovnost a inkluze
    • Hodnocení a diagnostika
    • HR konsultink a koučink
    • Všechny služby
    Individuální diagnostika

    360° Zpětná vazba

    Individuální diagnostika

    Development Centrum (DC)

    Individuální diagnostika

    Assessment Centrum (AC)

    Organizační diagnostika

    Happy At Work

    Organizační diagnostika

    Analýza firemní sítě (CX-Ray)

    Nalezeno v službách a řešení

    • Napište prosím alespoň 3 znaky do vyhledávání.
    Projít všechny služby

    Najít ve zdrojích

    • Napište prosím alespoň 3 znaky do vyhledávání.
    Prohlédnout všechny zdroje

    Pokud chcete vědět, jak vypadá vaše týmová komunikace, po čem sáhnete? U nás je odpověď na otázku jednoduchá – uděláme si mapu. Každý alespoň v základech mapám přece rozumí a jsou snadno pochopitelné.

    Sociomapy jednoduše ilustrují vaši komunikaci v týmu. Přehlednost tohoto nástroje těžko nahradí kreslení na papír, nekonečné diskutování či jiná snaha o vizualizaci. Kromě absolutně pochopitelné čitelnosti mapy efektů zobrazujících frekvenci komunikace konkrétní osoby v týmu, velmi pomáhá i 3D zobrazení pro lepší představu angažovanosti této osoby v rámci týmu.

    Jak používáme sociomapy pro zlepšení vlastního týmu

    S československým DEVELOR týmem jsme si dopřáli 4 hodiny času, kdy jsme se věnovali sami sobě. DEVELOR Development den jsme díky sociomapě a výbornému facilitování Martiny Georgievové zjistili příjemným a otevřeným způsobem hodně o fungování našeho týmu. Obzvláště to bylo super pro nové členy týmu, kterých jsme onboardovali už za pandemie.

    Absolutně to vystihla Lucie:

    Díky sociomapě konečně vidím, jak to mezi vámi funguje. Například jsem vůbec netušila, že Barbora je tak vytížená.

    Jaký je program takového sociomapovacího odpoledne?

    Důležité je zmínit, že přípravným krokem je vyplnění sociomapovacího dotazníku. Je to online dotazník, který vám zabere cca 15-20 minut, v závislosti na velikosti vašeho týmu. Tento dotazník, který jsme dělali my je dost obsáhlý. Pro potřeby instatního sociomapování děláme ale i kratší verze, které trvají vyplnit tak 5 minut.

    Začali jsme vysvětlením nástroje. Ačkoli mnozí z nás ho už znají, pro mnohé to byla novinka. Je důležité pochopit, jak vlastně sociomapy fungují, co znázorňují a co ne.

    Pokračovali jsme tím, že jsme se pokusili mapu sestavit sami s využitím Miro boardu. Ve dvou skupinách jsme se pokoušeli odhadnout současnou frekvenci komunikace. Takto to děláme i na workshopech s klientem. Pomáhá to účastníkům začít uvažovat i o ostatních, nejen o své pozici v týmu a otevírá to diskusi. A také to vytváří zvědavost, každý se ptá „No tak jak to vyšlo skutečně?“.

    Třetím bodem programu bylo přezkoumání map a diskuse nad nimi. Toto je velmi náročné na facilitátora, ale zvládli jsme to.

    Odpoledne jsme zakončili tím, že jsme se pustili do definování kroků pro zlepšení formou „Start-Stop-Continue.“ Na tuto část je třeba vyčlenit velké množství času, neboť je klíčová pro pokrok. Tým se společně domluví na tom, co jde dělat jinak. My jsme se například věnovali úpravě toho, jaké rutinní setkání děláme a jak často. Rozhodli jsme se zavést znovu tzv „DEVELOR Nights“ – měsíční vzdělávací večery, kde se věnujeme rozvoji.

    Zlepšení spolupráce týmu nekončí na workshopu

    Na konci dne jsme dostali zadání, abychom si každý s každým dali „rande“ a probrali to, co jsme si odkázali v sociomapovacím dotazníku. Součástí výstupu sociomapovacího dotazníku je individuální zpráva, ve které člověk vidí, jestli někdo má na něj požadavek a to zvýšit, snížit, či zlepšit komunikaci. Tuto diskusi je nejlépe udělat jeden na jednoho.

    Když realizujeme takový program s klientem, tyto diskuse ve dvojicích realizujeme rovnou během něj, protože víme, že pokud to necháme na později, „později“ se nemusí dostavit. Je to prostě realita dnešních dnů, že operativa zvykne přehlušit tyto důležité týmové aktivity. A to je jeden z důvodů, proč má smysl zapojit externího facilitátora a vyčlenit na to vyhrazený čas.

    Jak pomáhá týmům mapování komunikace?

    Sociomapy jsou nástroj, který vyvinul náš partner, společnost QED Group. Jejich ambicí je pomoci týmům manažovat vztahy v náročných obdobích. Sociomapování má mnoho úspěšných výzkumných a vědeckých aplikací. Používá ho i NASA i EASA (Evropská letecká a kosmická agentura). Pro nás je ale podstatné to, že je velmi dobře použitelné v byznys týmech.

    Prostřednictvím základních ukazatelů sociomap zjistíte:

    • současnou frekvenci komunikace jednotlivých členů týmu navzájem
    • optimální frekvenci komunikace od členů týmu k jednotlivci a od jednotlivce k ostatním členům týmu
    • důležitost a efektivitu komunikace, plus mnoho dalších nástrojů, které vám pomohou objevit aktuální spolupráci v týmu.

     

    Mohou sociomapy zlepšit týmovou spolupráci ve vaší firmě?

    Ne, nemohou. Zlepšit komunikaci dokáže až akce na straně jednotlivců. Avšak to, co vám sociomapy umějí poskytnout,  je platforma na diskusi, kterou si jinak těžko člověk vytvoří.

    Dobře to vystihl za nás Marek v pondělí po našem Development dni:

    Bylo super, že jsme to udělali a takto se zastavili. Neboť na to nikdy není čas, je třeba přece makat. Ale právě toto nám pomůže dále fungovat.

    Sociomapy jako takové diagnostikují současný stav komunikace a spolupráce v týmu (dostupnost, kvalitu a komunikační styl) a popisují i to, jak byste si to přáli.

    V diskusi pod vedením zručného facilitátora si výstupy proberete a – pokud to dotáhnete do konce – získáte vzájemný feedback, na kterém můžete zapracovat. Možná vás překvapí velmi dobrá komunikace a spolupráce ve vašem týmu, možná naopak zjistíte, že jsou místa, kde se dá co vylepšovat. Ne vždy je to jednoduché přijmout, jak ostatní vidí vaši komunikaci v týmu, ale bez zpětné vazby můžeme jen těžko růst.

    Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit více o sociomapách a jejich využití, můžete si přečíst sumář z případové studie jednoho týmu, který jsme mapovali během pandemie, anebo nás přímo kontaktujte.

    Stáhněte si případovou studii sociomapování

    Najdete v ní podrobné výstupy z analýzy týmu. Pomohou vám posoudit význam sociomapování pro váš tým či organizaci.


      Související články