Zavřít    

  DEVELOR Czech s.r.o.
  Korunní 2569/108
  101 00 Praha

  Všechny kontakty
  Kontaktujte nás    
  • Leadership a manažment
  • Postoj a nastavení mysli
  • Prodej, péče o zákazníka a vyjednávání
  • Osobní produktivita a komunikace
  • Budování týmu a spolupráce
  • Diverzita, rovnost a inkluze
  • Hodnocení a diagnostika
  • HR konsultink a koučink
  • Všechny služby
  Individuální diagnostika

  360° Zpětná vazba

  Individuální diagnostika

  Development Centrum (DC)

  Individuální diagnostika

  Assessment Centrum (AC)

  Organizační diagnostika

  Happy At Work

  Organizační diagnostika

  Analýza firemní sítě (CX-Ray)

  Nalezeno v službách a řešení

  • Napište prosím alespoň 3 znaky do vyhledávání.
  Projít všechny služby

  Najít ve zdrojích

  • Napište prosím alespoň 3 znaky do vyhledávání.
  Prohlédnout všechny zdroje

  Odevšad se na nás valí informace, jak se zodpovědně chovat s ohledem na naše zdraví a zdraví ostatních. O tom, jak zvládat výzvy HOME OFFICE, se však mnoho nemluví…

   

  Jak vnímáme home-office (práci z domu)?

  Dovolte mi použít metaforu Deníku nadějného Kysučana v podání pana Krause, když se octneme v situaci, která se nám na začátku může zdát skvělá, ale v průběhu zjistíme, že všeho moc škodí…

   

  Home-office dlouhodobě

  V prvních dnech to může být relativně fajn věc. Ne všichni, kteří v tomto režimu momentálně fungují, však mají s prací z domova zkušenosti. Zejména, pokud si neumíme představit, kdy se vrátíme do „normálu“.

  Mnozí si home-office představují jako zábavnější variantu běžného pracovního dne: vstaneme kdy chceme, věci uděláme kdy chceme a celé to v pohodě zvládneme v pyžamu.

  Přitom stihneme ještě hromadu věcí v domácnosti, které jsme dosud nestíhali a možná do toho propašujeme i kus zábavy.

  Pokud jste zatím fungovali podobně, je čas udělat malé úpravy, dříve než to bude mít nežádoucí následky.

   

  Jak se v tom neutopit – 7 tipů jak pracovat z domu

  1. Nezůstávejte v pyžamu

  Pyžamo je určeno na spaní. Pokud v něm zůstanete celý den, váš mozek se nastaví na relax a vaše efektivita bude mít klesající tendenci. Samozřejmě, ani druhý extrém nebude velmi funkční. Není zábavné ani pohodlné, sedět doma celý den za počítačem v saku a kravatě. Pokud však máte virtuální pracovní setkání s klientem, tak to hodinku zvládnete i v kostýmu či v košili.

  2. Vytvořte si „pracovní koutek“

  Podobně, jako v předchozím bodu je naše nastavení mysli ovlivněno prostředím. Pokud pracujete u zapnuté televize, z postele, či z krásné terasy, bude vaše mysl rozptylována a zhorší vaši soustředěnost na práci. Samozřejmě pro ty, kteří pracují spolu s celou rodinkou, bude těžší najít si nerušené pracovní místo. V každém případě se o to pokuste.

  3. Vyhraďte si čas a vstupte do role, kterou právě plníte

  Často se ocitáte ve vícenásobné roli (zaměstnanec, matka/otec, učitel, kuchař …). Pokud musíte v 10 hodin odevzdat práci, tak se před 10 hodinou věnujte práci a učení se s dětmi si v ten den naplánujte až potom. Děti ocení stanovený rozvrh – ve škole ho mají také.

  4. Nastavte si cíle a rutiny, naplánujte úlohy

  A dodržte je! Jinak to nepůjde. Jsou dva typy lidí: jedni, kteří pracují příliš mnoho (s rizikem vyhoření) a druzí, kteří pracují málo (nejčastější důvod je prokrastinace). Plánování úloh či rutiny pracovního dne pomáhají v tom, abyste nesklouzli do jednoho nebo druhého extrému.

  Rutina pravidelného času vstávání, usínání a organizace dne, výrazně pomáhá být dlouhodobě efektivním a zdravějším, nejen na home-office.

  5. Komunikujte, podívejte se na věci z nadhledu a respektujte se navzájem

  Nezapomeňte na efektivní sdílení věcí s kolegy. Týmu mohou  pomoci manažeři, ale tým musí spolupracovat.

  • Ranní Huddle (virtuální porada) může být skvělým začátkem dne, nebo jej může zcela zruinovat. My si při ranní kávě řekneme, komu se co včera podařilo a čemu se dnes bude věnovat. Mnohokrát se přitom i dobře pobavíme a nastavíme se na výzvy dne. Vše ve stanoveném časovém limitu a podle dohodnutého postupu.
  • E-maily – pište je ještě efektivněji než dosud. Nikdo nečte všechny maily a má to několik důvodů. (TO, CC, BCC – určují, kdo se má mailem opravdu zabývat, komu ho posíláte jen informativně a pod.).
  • Telefonáty – promyslete si co, kdy, komu, ať nevoláte každou chvíli a v nevhodný čas. Pokud to jde, řešte vybrané věci přes telekonferenci, přes web a hlavně, zapněte si při tom kamery. Zlepší to komunikaci (zapínáte tím další komunikační kanál). Budete také mít pocit větší společenské interakce.
  • Komunikace obecně – mluvte k lidem jejich jazykem, jejich stylem, chovejte se k nim tak, jak by to chtěli oni, ne jak to chcete vy.
  • Zpětná vazba – pokud si nejste jisti, zda věci děláte tak jak se očekává, aktivně si vyžádejte zpětnou vazbu. Pokud vidíte, že některý kolega/kolegyně potřebuje pomoci, zpětnou vazbu poskytněte vy – je to dar, pomůže vám být ještě lepšími.

  6. Nejen prací živ je člověk

  Do svého dne zařaďte i věci, které se netýkají přímo vaší práce. Je to fajn psychohygiena. Naučte se a vyzkoušejte si něco nového, přečtěte si něco co vás zajímá, podívejte se s rodinou na nějaký film, zahrajte si společenskou hru, udělejte něco dobrého pro jiné …

  7. Učte se a rozvíjejte své dovednosti i na home-office

  Kdybyste potřebovali svou pozornost obrátit i jinde – pro rozvoj vašich dovedností, klidně se na nás obraťte s vašimi otázkami. Možná je právě řešíme na otevřeném virtuálním tréninku, webináři, nebo umíme pomoci i osobním virtuálním koučinkem nebo radou.

   

  Autorka: Kinga Novotná, konzultantka

  Zvládejte hybridní operace

  Zanechte váš e-mail a získejte nejnovější elektronickou knihu nabitou testovanými tipy, jak pracovat v hybridním týmu.


   Související články