Zavřít    

    DEVELOR Czech s.r.o.
    Korunní 2569/108
    101 00 Praha

    Všechny kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavení mysli
    • Prodej, péče o zákazníka a vyjednávání
    • Osobní produktivita a komunikace
    • Budování týmu a spolupráce
    • Diverzita, rovnost a inkluze
    • Hodnocení a diagnostika
    • HR konsultink a koučink
    • Všechny služby
    Individuální diagnostika

    360° Zpětná vazba

    Individuální diagnostika

    Development Centrum (DC)

    Individuální diagnostika

    Assessment Centrum (AC)

    Organizační diagnostika

    Happy At Work

    Organizační diagnostika

    Analýza firemní sítě (CX-Ray)

    Nalezeno ve službách a řešeních

    • Napište prosím alespoň 3 znaky do vyhledávání.
    Projít všechny služby

    Najít ve zdrojích

    • Napište prosím alespoň 3 znaky do vyhledávání.
    Prohlédnout všechny zdroje

    Jakým způsobem vést lidi, projekty a organizace v komplexním světě, který se neustále mění? Naší odpovědí je adaptivní leadership. Ten je obsahovým základem nového gamifikovaného leadership programu Mise Mars. Po desetiměsíčním vývoji si ho už úspěšně vyzkoušeli i první klienti. Dnes vám chceme objasnit proč jej vlastně potřebujeme a co je adaptivní leadership.

    Proč se zabývat adaptivností v leadershipu?

    Automatizace, robotizace, globalizace, prodlužující se délka života i zvyšující se rychlost změn – to vše (a nejen to) jsou megatrendy, které od nás manažerů, od našich lidí a celých firem, vyžadují neustálou transformaci. Rychlost a kvalita adaptace týmů a organizací, jsou klíčové faktory úspěchu na trhu. Stále kratší inovační cykly vyžadují agilní reakci celého systému a adaptabilita systému je založena na tom, jak se chovají naši jednotlivci.

    Jednoduché práce s jasným vstupem, procesem a výstupem, stále méně dělají lidé, ale stále více je plní stroje, roboti a skripty. Člověk nedokáže spolehlivostí a cenou konkurovat. A proto lidé a jejich společenství – oddělení, firmy i celá odvětví – přesouvají pozornost na komplexnější zadání.

    Rychlost a kvalita adaptace na příchozí změny se dostává ještě více do popředí. Je to klíčový faktor tržního úspěchu. Zkracující se cykly inovace a změn si vyžadují flexibilnější, agilnější reakci celého systému. Adaptabilita systému je založena na tom, jak se chová jednotlivec.

    Adaptivní leadership je leadershipem zítřka nezbytným už dnes, neboť ne zítra, ale už dnes žijeme ve VUCA světě * – světě nestálém, nejistém, komplexním a nejasném.

    Čím se adaptivní leadership vyznačuje?

    V rámci tréninku Misia Mars: Adaptívny líderšip gamifikovanou formou směřuje k tomu, aby manažeři – ale nejen ti – pochopili čtyři hlavní oblasti dovedností adaptivního lídra. Rozhodli jsme se pro přiblížení specifičnosti adaptivního leadershipu použít metaforu včelaře.

    Na rozdíl od jiných přístupů k vedení, ten adaptivní je „více v pozadí,“ více se soustředí na zajišťování ekosystému, který dovoluje jeho lidem fungovat. Přesně jako včelař.

     

    Vize a strategie

    První oblastí, kterou musí včelař – adaptivní lídr – pokrýt je práce s vizí a strategií, práce se záměrem. Sleduje trendy a umí v nich identifikovat příležitosti. Na jejich základě dokáže (spolu) definovat vizi, misi a strategické cíle. Přitom je dostatečně flexibilní, aby je průběžně upravoval na základě toho, co se děje v externím i interním prostředí, není rigidní. Není to typ lídra, který si za zavřenými dveřmi z tabulky historických dat a forecastů vytvoří cíl a strategii a bude se ho tvrdohlavě držet, ať se děje, co se děje.

    Rozvoj a růst

    Soustředění na rozvoj a růst je druhá oblast dovedností adaptivnosti. A tím nemyslíme jen rozvoj a růst svých lidí, ale v první řadě neustálý vlastní rozvoj. Poznat a otevřeně komunikovat své silné a slabé stránky vůči týmu je adaptivnímu lídrovi vlastní. Zná své nedostatky a staví si proto tým, který o nich ví a dokáže ho doplňovat, v mnohém dokonce překonat. Potřebuje být schopen rychle vnímat a identifikovat silné stránky ostatních a také umět rychle a efektivně předat své know-how zbytku týmu, aby se nestal úzkým hrdlem, kde nemusí.

    Systém řízení

    Adaptivní lídr nenechává všechno na sobě, právě naopak. Jeho prvořadou snahou je vytvořit efektivní systém řízení – rutiny, informační tok, indikátory výkonu – a tak zahrnout tým do jeho udržování. Takříkajíc chce, aby i bez něj téměř všechno fungovalo. Rozhodnutí dělá se zapojením týmu, nakolik je to vhodné a možné.

    Autonomie

    V v akci i rozhodnutích – je obrovskou hodnotou a devizou adaptivního lídra. Tak i jeho autonomie vůči zadavateli, který mu věří v tom, že bude naplňovat záměr, jakož i autonomie, kterou propaguje a umožňuje jeho lidem v týmu. Adaptivní lídr vytváří prostředí psychologického bezpečí a nechává lidi se v něm realizovat. Dovoluje jim maximálně samostatně se rozhodovat, vytváří prostor pro experimentování. Případné chyby či selhání využívá pro zlepšení systému řízení.

     

    A nejsou všichni lídři adaptivní už teď?

    Zní vám adaptivní leadership jako jednoznačnost? Říkáte si “Vždyť takto přece musí každý lídr fungovat?” Pravda je, že takto nefungují.

    1. Někteří ani nevědí, že by měli být adaptivní. Dosud to nepotřebovali a byli úspěšní. Riziko je, že zmeškají vlak a když na něj budou chtít naskočit, už je to semele.
    2. Jiní lídři se zase rozhodli adaptivnost vědomě ignorovat. Říkají si: „Toto je jen trend, který pomine. Já to ustojím beze změny. “ Budou to mít ještě těžší, než první skupina neadaptivců. Důvod? Budou potřebovat změnit postoj.
    3. Třetí skupinou jsou ti, které vlastní firma, prostředí, kultura, nebo vyšší vedení brzdí. Mají dvě cesty – měnit firmu nebo změnit firmu. Mohou se snažit ovlivňovat kulturu kolem sebe a „zadaptivnit“ ostatní. Ale pokud budou neustále narážet, najdou si jinou firmu, která jejich snahu o adaptivnost uvítá.

    Gamifikované tréninky – např. Mise Mars – jsou možnosti, jak té první i druhé skupině pootevřít oči a uši a začít budovat povědomí, nastartovat a nasměrovat rozvoj v adaptivnosti. Nadšenci z třetí skupiny mohou Misi Mars využít jako odrazový můstek pro „nakoupení“ dalších a spuštění kulturní změny.

    Co dělat s adaptivností u vás?

    Adaptivnost je odpovědí na nestálý, nejistý, komplexní a nejednoznačný svět (VUCA*). Je odpovědí na to, že se věci mění za pochodu. Je úkolem lídrů s tímto se vypořádat a adaptivní leadership je na to nástroj. Doporučujeme vám – začněte zkoumat, jak vnést adaptivnost do toho, jak pracujete – vy osobně, váš tým, oddělení a celá firma. Abyste nezmeškali vlak.

    Autor: Marek Lutz et al.

    * VUCA je zkratka z anglických slov Volatile (Proměnlivý), Uncertain (Nejistý), Complex (Komplexní) a Ambigous (Nejasný). Popisujeme jimi dnešní realitu. Více o tom, co VUCA znamená se dočtete v článku Co se skrývá za tajemnou zkratkou VUCA svět?

    Diskutujme spolu o adaptivnosti

    Téměř třicet let DEVELOR mění postoje a dovednosti lidí. Jsme připraveni vám být partnerem ve formování adaptivnosti vás, vašeho týmu či firmy. Napíšte nám.

     

    Zvládejte hybridní operace

    Zanechte váš e-mail a získejte nejnovější elektronickou knihu nabitou testovanými tipy, jak pracovat v hybridním týmu.


      Související články