[vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Někteří lidé nevěří, že online trénink funguje a může být dobrý. „To přece nemůže online fungovat …“
No ano, nemůže, pokud se snažíte jedna k jedné zkopírovat fyzický trénink. Ale pokud na to jdete smart, je to dokonce velmi dobré řešení.
[/vc_column_text] [vc_single_image image=“15648 “ image_size=“full“ frame=“noframe“ lightbox=“no“ link_target=“_self“ width=“1/1″ el_position=“first last“] [vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
V polovině října jsme dělali pro veřejnost otevřený trénink Insights Discovery. Hned po něm jsme vyzpovídali Danka Jelínkovou Němčičky o tom, jaké je to vést online trénink v tak osobní a náročné tématu jakou je osobnostní typologie. A také vám přinášíme pár slov od účastníků takového tréninku.
[/vc_column_text]
[blank_spacer height=“60″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
[vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Co si o tréninku typologie myslí trénerka Danka?
V čem byl pro tebe online trénink Insights Discovery jiný ve srovnání s tím fyzickým?
V mnoha věcech je takový trénink jiný. V první řadě pro mě, jako trenéra, je těžší to, že nevidím, jak jsou účastníci zapojeni.
Tím, jak jsme ve virtuálním světě závislí na technice se občas stávají vtipné situace. Už jsem zažila i to, že na online tréninku jeden účastník nic neslyšel, druhý nic neviděl. Už jen, kdyby byli spolu 🙂
Kromě toho, vedení diskuse na online tréninku je samozřejmě jiné. Při fyzické formě tréninku mají lidé tendenci navzájem si vstupovat do vět a vnímají se. Ve virtuální tréninkové místnosti je to pro ně těžké a potřebují více pomoci.
Ve srovnání s fyzickým tréninkem je rozdílné i to, že je třeba mít ještě o stupeň lépe připravené podklady. Při virtuální formě je těžší věci dovysvětlit a improvizovat.
Na druhé straně, nacházím v tom potěšení.
Mnoho účastníků nemá vysoká očekávání od online formy tréninku a vždy mě potěší, že je dokážeme překvapit – tím, jak to umíme udělat dynamicky, interaktivně a ukázat hodnotu, že i takový kontakt má smysl.
Samozřejmě je výzvou být „kratší“ – musíme vždy ještě jednou přefiltrovat jen to nejpodstatnější, protože prostě není možné, vést online trénink např. 7 hodin tak, jak to bývá u těch fyzických. Takže to není o tom, že „máme standardní trénink na jeden den a ten pouze zopakujeme online.“ Vyžaduje si to udělat celý trénink jinak a to od A do Z. Tady máme jako Develor výhodu, že nám společnost Insights v takovéto formě, jako svému exkluzivnímu zástupci, trénink vytvořila a že jsme si interně mohli udělat trenérskou přípravu.
Výhoda, kterou vidím na online formě je, že takový trénink bývá více familiární. Lidé se často připojují v domácím prostředí s dětmi, partnery, psy, či kočkami 🙂 A to hned navodí pocit, že jsme si podobní, že jsme lidé.
Dokonce jsme si už zvykli i na občasné účastníky, kteří mají vypnuté kamery. Ne, že by mě to těšilo, neboť pro zapojení a přehled, jak kdo vnímá, je to velmi podstatné. Ale už mě to nevyrušuje a umím i tyto účastníky zapojit. Už jsem OK také s tím, že někdy nevidím, koho mám na druhé straně.
[/vc_column_text]
[blank_spacer height=“30″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
[vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Co tě na této virtuální formě tréninku nejvíc baví?
Velmi mě baví sledovat lidi, jak se v online prostoru chovají a poukázat právě na ty odlišnosti. Když na to obrátím pozornost účastníků, je velmi zábavné, jak si v momentě uvědomí, že každý je nějak čitelný a všichni máme své charakteristické znaky.
Součástí tréninku je, že v přehnané formě zahraji účastníkům všechny čtyři hlavní energie (pozn. Autora: barevné energie jsou názvy pro čtyři základní skupiny chování, jak je kategorizuje systém Insights Discovery). I v online tréninku je to takový highlight programu, neboť je to zábavné a zároveň plné uvědomění a zapamatovatelné. Ale musela jsem se to naučit dělat jinak v online, než v offline prostředí.
Rozebírání individuálních preferencí s využitím zpráv účastníků je také fajn i online. Samozřejmě, sdílíme pouze vybrané věci a se souhlasem toho, koho zprávu rozebíráme. V online to má zajímavou příchuť, neboť …
Ještě je docela zajímavé hledat prvky, které jsou specificky využitelné ve virtuálním prostředí a umí trénink oživit – například Kahoot kvíz, kterým ověřuji pochopení nebo facilitaci diskuse přes Miro board.
Výsledky Kahoot kvízu na Ověření znalostí o typologii[/vc_column_text]
[blank_spacer height=“30″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
[vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Jak může, podle tebe, barevná typologie pomoci lidem, kteří pracují plnohodnotně na home-office nebo v takzvaném hybridním nastavení?
Stejně, jako ve fyzickém světě. Dokonce ještě více, protože v online světě musíme dávat mnohem více důraz na obsah a způsob toho, co říkáme. Řeč těla, která silně ovlivňuje celkový přenos komunikování informace, ve velké míře chybí. MMimika často není tak dobře čitelná – buď kvůli spojení, nebo člověk jednoduše nemá zapnutou kameru.
Každý z nás má jinou preferenci – někdo se soustředí na jedno téma do detailu, ale jeho typologický protipól ocení mnohem víc, když ho vtáhneme do tématu interaktivně, dynamicky, rychleji.
Výzvou v online světě – mnohem větší než v offline – je zapojit zúčastněné, držet dynamiku, ale zároveň nechat prostor na přemýšlení, propojit pocity i fakta. A typologie umí pomoci udělat to tak, aby si to všichni užili.
[/vc_column_text]
[blank_spacer height=“30″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
[vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Jak komentují zážitek z online tréninku typologie účastníci?
Aby to nebyl jen náš názor, vybíráme pro vás pár vyjádření z posledních dvou online tréninků, které Danka dělala na téma Insights Discovery. Všechna vyjádření najdete v screenshotech z našeho hodnotícího systému.
[one_half]
Jsem překvapený, jak úderné je i školení online.
Je to výborná příležitost poznat samu sebe a naučí vás to odlišovat lidi na základě barev a pomáhá rozvíjet komunikaci s lidmi s různými energiemi. Vřele doporučuji.
[/one_half]
[one_half_last]
Fantastické školení, které doporučuji každému, kdo pracuje na vlastním seberozvoji a zlepšení komunikace s ostatními.
Děkuji velmi pěkně za obohacení a sebeuvědomění. Jsi skvělá Danko!
[/one_half_last]
[/vc_column_text]
[vc_single_image image=“15650 “ image_size=“full“ frame=“noframe“ lightbox=“yes“ link_target=“_self“ width=“1/2″ el_position=“first“]
[vc_single_image image=“15651 “ image_size=“full“ frame=“noframe“ lightbox=“yes“ link_target=“_self“ width=“1/2″ el_position=“last“]
[vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Ano, virtuální tréninky jsou jiné
Mnozí manažeři i HR profesionálové mají tendenci podceňovat online tréninky. Samozřejmě, i my jsme nejraději, pokud máme možnost setkat se s účastníky osobně. Ano, virtuální tréninky jsou jiné oproti fyzickým. Jiné ale neznamená špatné. Vždyť to je podstata celé typologie – pochopit, že každý máme svou jedinečnost a využít silné stránky tam, kde je to vhodné. Podle nás mají virtuální tréninky určitě své místo v učební cestě (Learning Journey) a jistě při nich zůstaneme i „po COVIDe.“
[/vc_column_text]
[blank_spacer height=“30″ width=“1/1″ el_position=“first last“] [vc_column_text pb_margin_bottom=“no“ pb_border_bottom=“no“ el_class=“mid50″ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Autor: Marek Lutz a kolektiv
[/vc_column_text]
[blank_spacer height=“30″ width=“1/1″ el_position=“first last“] [box type=“coloured“ custom_bg_colour=“#8f8d8d“ pb_margin_bottom=“no“ width=“1/1″ el_position=“first last“]
Zvažujete, zda jít do vzdělávání online nebo offline?
Téměř třicet let budujeme postoje a dovednosti lidí, tak standardními tréninky jak i virtuálními řešeními. Jsme připraveni vám pomoci, ať už je forma jakákoliv. Priorita je rozvoj. Napište nám, společně to vymyslíme.
[/box]
[et_bloom_inline optin_id=“optin_4″]
Témata
NezařazenoZvládejte hybridní operace
Zanechte váš e-mail a získejte nejnovější elektronickou knihu nabitou testovanými tipy, jak pracovat v hybridním týmu.